Historia

Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Kawęczynie powstała w 1949r. na mocy "Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi" z dnia 17.04.1946r. Dekret zawierał podstawowe założenia ideologiczne i organizacyjne bibliotekarstwa polskiego i nałożył jednocześnie na samorządy terytorialne obowiązek ich utrzymania. Nadzór merytoryczny nad biblioteką sprawowała Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach, a od 1956r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Skierniewicach. Od 1955r. po reformie administracyjnej kraju biblioteka otrzymała miano Gromadzka Biblioteka Publiczna.

W 1973r. biblioteki gromadzkie przekształcono w biblioteki gminne. Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Kawęczynie od 1973 r. posiadała 2 filie biblioteczne (przekształcone z bibliotek gromadzkich): w Nowym Dworze i Strzybodze (filię w Strzybodze przeniesiono w późniejszym czasie do Suliszewa do Klubu Rolnika) oraz punkty biblioteczne: w Rawiczowie i Dolecku. Powstały nowe rejony sprawujące opiekę merytoryczną nad bibliotekami. Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Kawęczynie w latach 1975-1985 była pod opieką Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej.

W 1987 r. nastąpiła zmiana w modelu nadzoru merytorycznego nad placówkami bibliotecznymi województwa skierniewickiego. Instruktorzy WBP udzielali instruktażu bezpośrednio w bibliotekach, organizowali szkolenia dla pracowników podległych bibliotek, opracowywali i upowszechniali pomoce merytoryczne, prowadzili badania czytelnicze i przedsięwzięcia kulturalno-oświatowe związane z upowszechnianiem czytelnictwa.

Rok 1990 przyniósł zasadnicze zmiany w strukturach zarządzania państwa, formach życia społecznego, zasadach funkcjonowania gospodarki finansowej. Zlikwidowano centralne finansowanie i zarządzanie kulturą. Biblioteki przeszły pod zarząd lokalnych samorządów. Trudności finansowe z jakimi zaczęły  borykać się niektóre samorządy stały się jedną z przyczyn niekorzystnych zmian w sieci bibliotek. Zmiany te nie ominęły również naszej gminy. Zlikwidowano filie i punkty biblioteczne, a Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Kawęczynie stała się jedyną placówka kulturalno-oświatową na terenie gminy.

Uchwałą Rady Gminy na mocy obowiązujących przepisów od 2010 r. biblioteka została przekształcona w samorządową instytucję kultury.

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.